fbpx

Riski, kam jāpievērš uzmanība, lai saules paneļi nenestu lielus zaudējumus

Līdz ar energoresursu cenu kāpumu, ievērojami palielinoties pieprasījumam pēc elektroenerģijas pašražošanas, nebijušu popularitātes vilni Latvijā piedzīvo saules paneļi.

Pieprasījuma vilnis

Šī gada pirmajos sešos mēnešos mājsaimniecībās uzstādīts trīs reizes vairāk saules paneļu elektrības ģenerācijas iekārtu nekā visa 2021. gada laikā, liecina AS “Sadales tīkls” dati.

Augsta ir interese arī par saules un vēja elektrostacijām ar lielāku ražošanas jaudu. Līdz 2022. gada vidum kopējais rezervēto jaudu apjoms (projekti, kuriem jau izsniegti tehniskie noteikumi) elektrības ražošanai no saules vai vēja sadales sistēmā vien sasniedzis vairāk nekā 900 megavatus (MW), “Augstsprieguma tīklā” (elektroenerģijas pārvades sistēmā) – vairāk nekā 3000 MW. Vēl 2021. gada noslēgumā kopējais rezervēto jaudu apjoms tieši sadales sistēmā bija aptuveni 180 MW, pusgada laikā tas pieckāršojies. Līdzīgi augsta interese par elektrības ražošanu novērojama ne tikai Latvijā, bet arī kaimiņvalstīs, piemēram, Igaunijā.

Aprēķinot saules paneļos ieguldīto līdzekļu atdevi ilgtermiņā un pieņemot lēmumu par to uzstādīšanu, ir jāpievērš uzmanība virknei drošības aspektu sākot ar pareizu un kvalitatīvu montāžu beidzot ar kvalitatīvu un pārbaudītu produktu .

Lai panelis nekļūtu par buru

“Redzam, ka klimata pārmaiņas, tostarp vētras, arvien vairāk ietekmē mūsu ikdienu, radot lielu risku arī saules paneļu īpašniekiem. Par pirmā pusgada vēja radītajiem postījumiem atlīdzībās apdrošināšanas klientiem izmaksāti teju 700 000 eiro – galvenokārt par nekustamā īpašuma bojājumiem. Pēc stiprā vēja plosīšanās martā saņēmām arī pirmos atlīdzību pieteikumus par bojātiem saules paneļiem, taču patlaban spilgtākais piemērs bijis ERGO Lietuvā, kur saņemts atlīdzības pieteikums 25 000 eiro apmērā par vētrā norautiem saules paneļiem, kas bijuši nekvalitatīvi piestiprināti uz plakana jumta komercīpašumā.

Šajā gadījumā paneļu uzstādītāji kā labu risinājumu klientam ieteikuši uz paneļu rāmja uzlikt betona blokus, kas palīdzētu izturēt vēja pretestību. Vēlāk jautāti par to, kā tiek aprēķināts nepieciešamo bloku daudzums, “speciālisti” nav varējuši atbildēt. Tādēļ nepieciešams ļoti rūpīgi izvērtēt saules paneļu uzstādītāju prestižu, atbildību un darba kvalitāti, potenciālos riskus atrunājot pakalpojumu līgumā.

Svarīgi, lai saules paneļu uzstādītājs varētu apliecināt, ka stiprinājumi atbilst noteikta vēja ātruma izturībai, lai vētras laikā paneļi nepaceltos kā bura un netiktu bojāti, kā arī lai to montāža un svars nebojā jumta segumu. Tie ir jautājumi, kas, pirmkārt, būtiski ēkas un saules paneļu drošībai.

Jāatceras, ka saules paneļu ilgtspējai visos gadījumos rūpīgi jāizvērtē to atrašanās vieta, jo paneļus var bojāt arī krītoši priekšmeti, koki, zari, stabi, trošu pārvadi.

Ugunsdrošība

Vēl viens risks, kam aicinām pievērst uzmanību: īpašumi, kas aprīkoti ar saules paneļiem, kļūst potenciāli ugunsnedrošāki. Ēkā var atrasties baterijas, kurās tiek uzkrāta saražotā elektroenerģija, un ugunsgrēka gadījumā var būt apgrūtināta uguns dzēšana. Tādēļ svarīgi, lai elektrības patērētājam ir iespēja atslēgt elektrību no saules paneļu padeves, ja ēkā rodas avārijas situācija.

Share

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *