fbpx

Mīti par saules enerģiju Latvijā

Saules paneļi ir viens no veidiem, kā ne tikai ražot elektrību videi draudzīgā veidā, bet arī ietaupīt izdevumus par elektroenerģijas patēriņu. To izplatība Latvijā ar katru gadu pieaug – tos uzstāda gan uz privātmāju jumtiem, gan arī uz jauno projektu daudzdzīvokļu mājām. Tomēr joprojām pastāv dažādi mīti, kas rada jautājumus un neskaidrības. Šajā rakstā centīsimies tos lauzt!

Saule Latvijā spīd pārāk reti

Viens no populārākajiem mītiem saistībā ar saules enerģijas izmantošanu Latvijā ir tāds, ka Latvijā saule spīd ļoti reti. Daudzi uzskata, ka ziemā saules paneļi enerģiju neražo, savukārt pārējos gadalaikos saulaino dienu skaits nav pietiekams, lai nodrošinātu saules enerģijas pietiekamu atdevi.

Izrādās, viss ir pretēji – vēsākā laikā saules paneļi darbojas ražīgāk. Protams, gada tumšākajos mēnešos saražotās enerģijas apmērs krītas, jo dienas ir īsākas, taču svarīgi atcerēties, ka enerģijas ražošanai nav nepieciešama pastāvīga saules gaisma. Enerģija tiek ražota no saules starojuma, kas līdz paneļiem nokļūst caur mākoņiem. Ziemas mēnešos, kad saražotais apjoms ir ap 10% no gada kopējā potenciāla, tas ir pietiekami, lai samazinātu elektrības kopējo rēķinu!

Saules enerģija ir ļoti dārga

Lai gan pirmsākumos, kad parādījās saules paneļi, to cena bija augstāka, šobrīd, pateicoties konkurencei, samazinās arī saules enerģijas paneļu cena. Saules paneļu iegādes izmaksas ir līdzvērtīgā cenā ar mūsdienīgu apkures katlu. Vidēja izmēra privātmājai saules enerģijas sistēmas iegāde un uzstādīšana izmaksās apmēram 7000-9000 eiro. Šāds ieguldījums vidēji Latvijas mājsaimniecībās atmaksājas 3-6 gadu laikā. Labākajiem saules paneļiem tiek nodrošināta līdz pat 25 gadus ilga efektivitātes garantija, kas nozīmē, ka arī pēc šī laika saules paneļi saglabās vismaz 84.8% no savas jaudas.

Share

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *